Имунология и дерматология
Усложнените инфекции на кожата и меките тъкани са едни от най-честите бактериални инфекции при хората и са често наблюдавани в клиничната практика.
Тези инфекции обхващат най-външния слой на кожата (епидермиса), кожата (дермата) и подкожните тъкани. Болестотворните микроорганизми могат да попаднат директно при наранявания на кожата или да се разпространят от други огнища отдалечени от кожата.
Бактериемията е състояние, при което се откриват различни бактерии или болестотворни микроорганизми в кръвта.
Хепатит В е остро или хронично възпаление на черния дроб с причинител хепатитен вирус тип В. Той е ДНК съдържащ вирус.
Острото възпаление на черния дроб често преминава в хронично.
В България установените хронични носители на вируса на Хепатит В са над 450 000. В около 30% от случаите не се наблюдават никакви симптоми. Така носителят на инфекцията може да я разпространява без да го знае. В този случай само допълнителни кръвни изследвания могат да потвърдят диагнозата. Инкубационният период е от 45 дни до шест месеца. Първите симптоми са:
1). Леко повишение на температурата
2). Отпадналост
3). Болки в ставите и мускулите
4). Гадене с повръщане
5). Загуба на апетит
6). Тежест в дясното подребрие
7). Потъмняване на урината
Жълтеницата е симптом, който почти винаги e на лице острия Хепатит В. В началото се наблюдава пожълтяване на склерите на очите , лигавицата на мекото небце и юздичката на езика. След това се разпространява и по кожата на тялото. Успоредно с това започва и обезцветяване на изпражненията.
Псориазисът е често срещано, хронично, рецидивиращо, имуно-медиирано, възпалително заболяване с първично засягане на кожата и силна генетична предиспозиция. Началото на болестта обикновено е в по-ранна възраст. Кожните прояви, характерни за болестта, представляват зачервени и възпалени плаки със сребристи люспи и показват възпалителните промени и усиленото делене на кожните клетки.
С нарастване тежестта на псориазиса, болестта се свързва с белези на системно възпаление и някои съпътстващи болести, включително сърдечно-съдови заболявания, метаболитен синдром, повишена смъртност и намаляване продължителността на живота. Налице са и специфични форми на болестта като нокътен псориазис, пустулозен псориазис (засягащ длани и стъпала или цялото тяло), псориатична еритродермия, различни форми на засягане на длани и ходила и др.
Точните причини, водещи до развитието на псориазиса все още не са ясни, но е потвърдено, че болестта е свързана с имунната система и е налице генетична предиспозиция. При хората с псориазис, имунната система е „погрешно насочена“, което довежда до много бързо делене и нарастване броя на кожните клетки и образуване на плаки по кожната повърхност.
Псориазисът засяга средно около 3% от населението по света. Може да засегне както мъже, така и жени, без значение от раса или възраст.
Псориазисът може да е ограничен до няколко засегнати участъка от кожата (лек псориазис), може да бъде умерен или тежък, засягайки големи части от кожата. Нормалните кожни клетки се развиват напълно за 28 до 30 дни, след което незабележимо се отделят от кожата. Кожните клетки, засегнати от псориазис се развиват напълно за 7 дни – образуват люспести плаки, които могат да бъдат болезнени, сърбящи, да се напукат и да кървят.
Поради сериозността на съпътстващите заболявания при хората с тежки форми на псориазис, е от особена важност да се търси медицинска консултация за състоянието, така че болните да бъдат проследявани и лекувани.
Източник: International Federation of Psoriasis Associations Достъпен на 04 сеп 2015г.